hospitaliziran: Miloradu Dodiku danas potvrđen rak krvi koji je preminuo u 66
Banja Luka, 1. maj 2025 — Milorad Dodik, dugogodišnji srpski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Republike Srpske, preminuo je u 66. godini nakon što je ranije ove sedmice hospitalizovan. Ljekari su danas potvrdili da je Dodiku dijagnosticiran oblik raka krvi, od kojeg je ubrzo nakon objave dijagnoze i preminuo.
Prema izvorima bliskim Univerzitetskom kliničkom centru u Banjoj Luci, Dodik je primljen u ozbiljnom stanju kasno u utorak uveče. Ljekari su potvrdili da se borio s brzo napredujućim oblikom leukemije. Uprkos naporima da mu se stanje stabilizuje, preminuo je u srijedu uveče, okružen porodicom i najbližim saradnicima.
Vijest o njegovoj smrti odjeknula je širom regiona, s obzirom na to da je Dodik bio jedan od najuticajnijih — i najkontroverznijih — političkih figura na Balkanu više od dvije decenije. Njegova nacionalistička retorika, snažna podrška autonomiji Republike Srpske i bliski odnosi s Rusijom donijeli su mu i brojne pristalice i glasne kritičare, kako u zemlji tako i u inostranstvu.
Političar koji je dijelio mišljenja
Rođen 1959. godine u Laktašima kod Banje Luke, Dodik je politički uspon započeo nakon rata u BiH. U početku je smatran umjerenim reformistom, ali se njegov stav vremenom zaoštrio, posebno tokom 2000-ih, kada je počeo intenzivno zagovarati veću autonomiju Republike Srpske unutar Bosne i Hercegovine.
Tokom karijere više puta je obavljao funkcije premijera i predsjednika Republike Srpske, a kasnije i člana državnog Predsjedništva. Njegovu političku karijeru obilježile su česte tenzije s međunarodnom zajednicom i liderima drugih etničkih zajednica u BiH.
Često je osporavao nadležnosti državnih institucija i pozivao na otcjepljenje Republike Srpske. Zbog poteza koji su smatrani prijetnjom stabilnosti i ustavnom poretku BiH, bio je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjenog Kraljevstva.
Reakcije iz regiona i svijeta
Političari iz BiH, regiona i svijeta izrazili su saučešće, uz istovremeno priznanje da Dodik ostavlja iza sebe složeno naslijeđe.
Šefik Džaferović, bivši član Predsjedništva BiH, izjavio je: “Imali smo duboke nesuglasice oko budućnosti zemlje, ali izražavam saučešće njegovoj porodici. Njegova smrt označava kraj jedne političke epohe.”
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je duboku tugu, nazvavši Dodika “velikim zaštitnikom srpskog naroda” i pohvalivši njegovu borbu za srpske interese.
Predstavnici bošnjačkih i hrvatskih stranaka iz BiH oglasili su se uzdržano, poručivši da zemlja treba ići naprijed u duhu dijaloga i poštovanja svih naroda.
Naslijeđe koje će se dugo analizirati
Politički uticaj Milorada Dodika na Bosnu i Hercegovinu i širi Balkan je neosporan. Za mnoge Srbe u RS-u, bio je lider koji je štitio njihova prava i identitet. Za druge, bio je faktor destabilizacije, čija je retorika često gurala zemlju na ivicu krize.
Kritičari su ga optuživali za korupciju, autoritarnost i korištenje nacionalizma radi očuvanja vlasti. U posljednjim godinama suočavao se s optužnicama zbog podrivanja državnih institucija — koje je odbacivao kao politički motivisane.
Uprkos kontroverzama, zadržao je jaku podršku u RS-u, gdje su ga mnogi doživljavali kao zaštitnika entitetske autonomije.
Šta slijedi?
Njegova smrt mogla bi izazvati promjene u političkom pejzažu BiH. Očekuje se vanredna sjednica Narodne skupštine RS u narednim danima, na kojoj će se raspravljati o prelaznom rukovodstvu i mogućnosti prijevremenih izbora.
Analitičari smatraju da bi Dodikova smrt mogla otvoriti prostor za umjerenije glasove — ili dovesti do borbe za nasljeđe među tvrdolinijašima. Situaciju pažljivo prati međunarodna zajednica.
Posljednji oproštaj
Državni sprovod očekuje se krajem sedmice u Banjoj Luci, uz prisustvo lidera iz regiona i svijeta. Vlada RS proglasila je trodnevnu žalost, a hiljade građana očekuju se da odaju posljednju počast čovjeku koji je obilježio političku istoriju Republike Srpske.
Milorad Dodik iza sebe ostavlja suprugu Snježanu, dvoje djece i državu koja se još uvijek bori da pronađe balans između prošlosti i budućnosti — u kojoj je njegova uloga bila i centralna i kontroverzna.